Jak vybrat benzínovou pilu

Jak vybrat benzínovou pilu

Přestaňte dřevo kolem sebe zpracovávat za pomoci ručních pil a vyberte si pilu motorovou, která za vás odvede spoustu práce a ušetří hodně drahocenného času. Pusťte se do požadované volby prostřednictvím následujících odstavců.

Plánujete-li motorovou pilu využívat častěji i mimo dosah elektrické zásuvky, pak již máte vyhráno alespoň v jednom rozhodnutí, tedy volíte benzínový model. Spalovací motor se vyznačuje svou mobilitou a podstatně vyšším výkonem, oproti u elektrického motoru. 

Pořídit si můžete motorové pily s delší lištou a výkonem až několika koní. Ty si bez sebemenšího problému poradí s dřevem o průměru nad 70 centimetrů. I proto jsou benzínové pily daleko častější výbavou domácích kutilů a lidí navštěvujících pravidelně lesy a nejrůznější dřevěné porosty.

Také benzínový motor má bezpochyby své nevýhody, mezi něž patří výfukové zplodiny, vyšší hmotnost a samozřejmě i výraznější hluk. Možnosti takového výrobku jsou však daleko bohatší, než se může na první pohled zdát.

Základní parametry motorové pily

Při výběru motorové pily jsou jedny z nejdůležitějších parametrů tři základní a ty mají při nákupu tu nepodstatnější roli. Pojďme si je trochu více popsat, abyste byli schopni následně zjistit, jaká kategorie pil je pro vás vyhovující.

Délka lišty

Lišta je prvkem, který vyčnívá z těla pily a na němž běhá řetěz, jímž řežete dřevo. Při volbě konkrétního produktu vás bude zajímat především délka této lišty. Ta do značné míry prozrazuje, jak silný průměr kmene budete moci řezat.

Délka lišty začíná na 35 centimetrech a u benzínových pil dosahuje až 50 centimetrů. S délkou lišty samozřejmě narůstá i požadavek na celkový výkon, protože při řezání větších průměrů dřeva dochází k výraznějšímu tření. A to se podepisuje právě na úbytku výkonu. Chcete-li delší lištu, potom úměrně s ní zvyšujte také výkon motorové pily. Pro vaši představu - s délkou lišty 40 centimetrů jste schopni pohodlně řezat dřevo o průměru 50 centimetrů.

Výkon pil

Nyní se přesuneme k výkonu, o jehož přímé úměře s velikostí lišty jsme si pověděli o pár řádků výše. Zde myslete na jediné. Navrženému výkonu musí odpovídat i přiměřená délka lišty, aby nedošlo k poddimenzování síly motorové pily neboli koňských sil označovaných HP (1 HP = 0,746 kW).

Výkon motorových pil započíná na hranici 1 kW a u profesionálních zařízení může dosahovat až 4kW.

Třída Hobby (do 50 cm3) je určená pro občasné uživatele na zahradách a kolem domu. S těmito pilami lze kácet malé stromy, odvětvovat a připravovat palivové dříví. Obsah motoru je doporučen někde mezi 39 až 50 cm3.

Střední třídou je Poloprofi, nebo-li farmářská (obsah motoru 50 – 70 cm3). Jak už napovídá název, dobře poslouží lidem žijícím na farmách, kteří mají lesní nebo vodní hospodářství, ale také ve stavebnictví. Bez obtíží zvládají probírku, odvětvování nebo přípravu většího množství palivového dřeva.

Profi třída (nad 70 cm3) se vyznačuje pilami se silnými motory, mezi jejichž výhody patří blesková akcelerace, snadná ovladatelnost a spolehlivost. Jsou určeny pro každodenní práci v lesnictví. Jejich ovládání však vyžaduje více síly a zkušeností.

Hmotnost

Třetím slibovaným parametrem je hmotnost, která do značné míry rozhoduje o celkovém komfortu při řezání. I v tomto případě je třeba hledat přímou úměru mezi výkonem a hmotností. Pokud si zakoupíte profesionální výkonnou pilu, můžete se dostat k hmotnosti až 10 kilogramů. U běžných modelů to bývá v průměru mezi 4,5 – 6,5 kilogramy. Při výběru hmotnosti si dávejte pozor na hmotnost uváděnou bez příslušenství či počítat s objemem nádrže, kde bude ještě benzín. 

Praktické tipy

Pokud se má motorová pila stát výhodnou investicí do let budoucích a zároveň praktických nástrojem s dlouhou životností a jednoduchou obsluhou, pomůže vám určitě několik tipů, jak toho docílit. Při pořizování pily se zaměřte na následující parametry.

 • Životnost motoru prodlužuje aplikování vnitřní vrstvy zvané nikalis. Motor vydrží až desetkrát více než v případě její absence.
 • Místo plechového výlisku vsaďte spíše na kovové provedení kliky.
 • Pakliže to stroje ve vámi zvolené cenové hladině umožňují, dejte přednost dvou pístním kroužkům, které se vyznačující vyšší těsností spalovacího prostoru nežli kroužek jeden.
 • Praktičtější, snazší, a hlavně rychlejší je napínání řetězu z boku motorové pily.
 • Vsaďte na nylonový vzduchový filtr. Ten má daleko menší propustnost nečistot, než filtr molitanový.
 • Jestliže vám to finanční možnosti dovolí, volte řetězku s výměnným kroužkem, která předčí řetězku hvězdicovou. Minimálně v tom, že není třeba měnit celé pohonné ústrojí, což snižuje náklady na provoz. Obě dvě řešení mají obdobnou životnost pro výměnu – vydrží cca čtyři řetězy.

Pokud jste se dostali až sem, tak se můžete seznámit s naším sortimentem benzínových pil, kde můžete použít i parametrické vyhledávání dle výše uvedených rad. 

Myslet i na ochranné pomůcky

Každý jistě správně tuší, že motorová pila je pracovním nástrojem, při jehož používání může dojít lehce k nepříjemnému úrazu. Proto byste měli dbát na patřičnou bezpečnost práce, jíž samozřejmě zvýšíte za pomoci odpovídajících pracovních pomůcek.

 • Pracovní rukavice
 • Ochranné brýle
 • Sluchátka
 • Ochranné mřížky na obličej
 • Kompletní ochranné přilby

Nenalezeny žádné záznamy.

Proč nakupovat u nás

SORTIMENT – více jak 10.000 produktů skladem. Snažíme se vybírat to nejlepší na trhu..

×

Pokud jste zapoměli své heslo, můžete ho resetovat.

Registrovat se
⇐ Zpět